Нелсон Родригес, бразилски журналист и новелист:

Във футбола най-големият слепец е този, който вижда само топката.

понеделник, 8 февруари 2010 г.

Да изпаднеш на инат

На 23 април 1994 г. се случва едно от най-куриозните събития в историята на германския футбол. Съдията Озмерс признава гол за Байерн Мюнхен, когато всъщност топката се претъркулва край вратата на Нюрнберг в баварско дерби. Бившият футболист на нюрнбергци Мани Швабъл днес с неприязън си спомня за култовия "фантомен гол".
Изображение
"Изходните позиции на двата отбора преди срещата бяха коренно различни. Аз и моите съотборници от Нюрнберг за пореден път се борехме да не изпаднем, а Байерн играеше за титлата. Въпреки че преди срещата ние се намирахме само на едно място над "опасната зона", бяхме убедени, че ще запазим мястото си в елита след края на сезона. Все пак преди гостуването ни на Олимпия-Щадион в Мюнхен се очакваше да загубим, но бяхме решили да не се даваме лесно. Мачът започна много обещаващо за нас. Защитата ни стоеше добре и не се поддаде на началния домакински натиск. Едва в 21. минута се стигна до опасно положение пред нашия вратар Анди Кьопке. Имаше корнер за Байерн точно пред трибуната с ултрасите на Нюрнберг. Аз застанах на близката греда, както ме инструктира вратарят, и се опитах да покрия възможно най-голям периметър от голлинията. Центрирането беше ниско и остро, а топката се отклони към далечната греда.

Там се намираше включилият се в атаката защитник на "баварците" Томас Хелмер, пазен от Любош Кубик. Все пак Хелмер някакси се добра до кълбото и когато обърнах поглед към ситуацията Кубик лежеше на тревата, а Кьопке беше вече плонжирал. Ударът мина по тревата близо край гредата и публиката разочаровано въздъхна. Затичах се към топката с намерението да я хвана и да изпълня бързо аут. Внезапно зрителите започнаха да празнуват. Съдията се втурна към центъра на терена. Хелмер се радваше заедно със своите съотборници. Стъписано потърсих погледите на моите колеги. Не можехме да повярваме, че всичко това се случва и бесни наобиколихме рефера. Но нищо не беше в състояние да го разубеди, защото той безрезервно се беше доверил на страничния съдия, развял флагчето си високо при ситуацията.

Асистент-реферът беше единственият човек на стадиона видял, може би във въображението си, в случая гол. Дори да беше следял реакцията на феновете, той щеше да е убеден, че попадение няма. Още преди срещата да завърши, беше ясно, че ще подадем протест за нередовния гол, а досега не бяхме преживявали нещо толкова несправедливо. Трябваше мачът да се преиграе, ако футболният съюз държи на своите правила. Обаче повторение на двубоя нямаше да бъде необходимо ако бях вкарал дузпата. Байерн водеше с 2:1, когато отново Хелмер фаулира Кристиан Вюк в наказателното поле и съдията само това чакаше да надуе свирката за наказателен удар. Серхио Сарате, който винаги изпълняваше нашите дузпи, за съжаление тогава не играеше.

Преди мача, на тренировките, редовно упражнявах изпълнения от бялата точка, много рядко пропусках и тогава бях спокоен и уверен. Взех топката с намерението аз да бия дузпата. По-късно прочетох в пресата, че Кьопке искал да изпълнява, но в него момент, когато се огледах, не видях никой друг да има желание за това освен мен, дори и вратарят ни. За съжаление Раймонд Ауман хвана удара ми. Той всъщност не беше спасявал дузпа в официален мач преди това, нито щеше да спаси след този ден до края на кариерата си. Наскоро пак му припомних това при една наша среща. Ако бях вкарал тази проклета дузпа тогава, мачът свършваше 2:2 и ние щяхме да сме повече от доволни с тази неочаквано спечелена точка в Мюнхен. На ръководството на Нюрнберг и през ум нямаше да му мине да протестира за преиграване. Аз лично не упреквам Хелмер. Съдията трябваше да си свърши работата и да следи по-внимателно при ситуацията. Той е единственият съдник на терена и той решава кое е правилно и кое - не.

Този двубой за мен беше началото на един лош край на сезона. Протестирахме съдийското отсъждане и Германският футболен съюз, очаквано, насрочи преиграване. В повторението нямахме никакъв шанс да се противопоставим и загубихме категорично с 0:5. В края на сезона завършихме с равни точки с Фрайбург, но изпаднахме ние поради...по-лоша голова разлика! Неприятно, но това е футболът!"

Знаменитият "призрачен гол":

Така, скъпи читатели, се случва нещо нечувано в световния футбол - отбор изпада заради гол, който всъщност никога не е бил вкарван, и след това в резултат на... собствен протест! Уникалната футболна история на "франките" от Нюрнберг обаче не се изчерпва само с това.

Изображение

Кръг преди края на сезон 1998/99 от Първа Бундеслига класирането е следното (отборите между първо и единайсто място нямат отношение към ситуацията):
18. място - Борусия Мьонхенгладбах - голова разлика: 41:77 - 21 точки

Мислите, че няма начин на практика Нюрнберг да изпаднат? Помислете пак! В последния кръг на сезона Нюрнберг приема преките конкуренти за изпадане Фрайбург на Франкен-Щадион, Ханза гостува на вече изпадналия Бохум, Айнтрахт се надява на чудо срещу борещия се за участие в "зона Шампионска лига" Кайзерслаутерн, а Щутгарт среща средняшкия Вердер Бремен. "Швабите" с Балъков в състава си побеждават бременци с 1:0 в не особено интересен мач на "Готлиб-Даймлер" и спокойно запазват мястото си в елита. В Нюрнберг равенство задоволява и двата тима, но те излизат на стадиона с намерението да се победят. Али Гюнеш дава преднина на "брайзгауците" от Фрайбург, а малко по-късно отново той добавя още едно попадение пред смълчаните фенове на "франките. 0:2 на почивката! Резултатите от срещите на преките конкуренти за оставане с нищо не предвещават драматичния финал на първенството - във Франкфурт Айнтрахт и Лаутерн почиват при 0:0, а в Бохум Ханза води с крехкото 1:0. През второто полувреме бохумците обръщат мача и повеждат с 2:1, успокоявайки така феновете на Нюрнберг. 13 минути преди края на мача обаче Виктор Агали изравнява - 2:2 на Рурщадион. Наставникът на ростокци Андреас Цаххубер вкарва в игра полския нападател Славомир Маяк, с когото по-рано през сезона влиза в остри пререкания и заради това футболистът е наказан сурово от клубното ръководство. Въпреки всичко полякът показва висок морал и секунди преди края засича с глава центриране на Ньовил - 3:2 за Ханза!

На франкфуртския Валдщадион Айнтрахт започва втората част с гол - китаецът Чен Янг бележи за 1:0. Михаел Шьонберг изравнява от дузпа в 68. минута за Кайзерслаутерн, но в последните 20 минути на мача на терена има само един отбор - този на домакините. Голове на Томас Соботцик (70.), Марко Гебхард (80.) и Бернд Шнайдер (82.) водят нещата до 4:1 и възкресяват надеждите на франфуртските запалянковци. Те траят само 3 минути, защото в Нюрнберг Марек Никъл бележи за 1:2 и "франките" атакуват яростно, за да постигнат жадуваното и спасителното изравняване. Далечен шут на Никъл - греда! Топката отскача и се връща в игра - хвърлилият се вратар на Фрайбург Рихард Голц безпомощен лежи на тревата и отчаяно наблюдава как двама футболисти на Нюрнберг връхлитат към топката, очаквайки коженото кълбо всеки момент да се озове в мрежата му. Франк Бауман шутира от упор, но явно подценява ситуацията, защото ударът му е слаб и в близост до тялото на стража. Голц инстинктивно сграбчва топката в ръцете си и я покрива с тялото си. Зрителите остават със зяпнала уста - гол няма! И тогава по радиото прозвучава емоционален вик:

"ГОЛ ВЪВ ФРАНКФУРТ!"

В 89. минута капитанът на "червените дяволи" от Пфалц Чириако Сфорца не успява добре да изчисти топка в собственото поле, кълбото се търкулва към норвежеца Ян-Ааге Фьортофт, който се озовава очи в очи с Андреас Райнке и хладнокръвно го разстрелва - 5:1! Малко след това последният съдийски сигнал е своеобразна покана към франкфуртските фенове да нахлуят на терена и обезумели от радост да разкъсат мрежите на вратите и тревата по терена, запазвайки ги като трофеи. В Нюрнберг крайният резултат е 1:2. Нюрнбергци рухват на тревата, неспособни да скрият сълзите си. Невъзможното отново се случва на "франките"!

Драматичната борба за оставане през 1999 г.:

Но това не е всичко, ако мога да цитирам една популярна реклама навремето. Кой мислите е единственият отбор, действащ шампион на Германия, изпаднал от Първа Бундеслига? Давам кратък момент за размисъл.... Точно така - Нюрнберг! Това става през сезон 1968/69, след като само година преди това капитанът на "франките" триумфално вдига сребърната салатиера. Все пак нещо липсва в знаменитата колекция от антирекорди на нюрнбергци. А, да...кой мислите, че е единственият действащ носител на Купата на Германия, изпаднал от Първа Бундеслига? Вече виждам, че не мога да ви изненадам особено, затова казвам направо - Нюрнберг! През сезон 2007/08 водените от Ханс Майер футболисти побеждават на финала за трофея в Берлин новоизлюпените шампиони от Щутгарт след продължения и вземат купата. Година по-късно ръководството планира как да се върне в елита...