Нелсон Родригес, бразилски журналист и новелист:

Във футбола най-големият слепец е този, който вижда само топката.

понеделник, 15 февруари 2010 г.

Мост към победата

В Берлин стената пада. Но един берлинчанин не може да танцува на Александерплатц - той трябва да играе футбол. Спомен за двубоя, в който "Ике" Хеслер вкара победния гол и класира Германия на Световното първенство в Италия през 1990 г., а там германците спечелиха титлата.

Изображение

Скоро Томас Хеслер може да си резервира място на трибуната. Като конферансие за новобогаташи, които ще платят луди пари, само и само да чуят футболните му разкази за чудни центрирания, финтове и решителни голове. Специалното обслужване струва 1000 евро и е въведено и успешно практикувано от бившия футболист Томас Алофс под името "Близки срещи с профи-играчи". Програмата е с участието на бивши футболисти, които не се притесняват да разказват за своите активни спортни години. Алофс убеждава към стотина някогашни звезди да се включат в проекта му. Най-известният от тях, по думите на Алофс, е: Томас Хеслер, 101 национални срещи, световен шампион от 1990 г.

Германия срещна Уелс в квалификационната група за Световното първенство в Южна Африка през 2010, но никой от Германския футболен съюз не се сети навреме да въведе хитрия маркетингов ход с кьолнския берлинчанин за мачовете с британците. Хеслер не е един от най-бъбривите ветерани, но що се отнася до срещи с уелсците, той винаги има какво да сподели. За "този гол, който никога няма да забравя". Това 2:1 срещу Уелс в Кьолн, което отвори пътя на "бундестима" към титлата в Италия. Без победния гол на Хеслер, Германия нямаше да стане световен шампион през лятото на 1990 г.

15 ноември 1989 г. е сряда. Преди шест дни Берлинската стена рухва. Хеслер е израснал под найната сянка в северната част на Берлин, където се срещат кварталите Райникендорф, Вединг и Панков. Къщата на семейство Хеслер се намира на алея Лете и е построена малко след края на войната. Малкият Томас играе за ведингския отбор Метеор 06, на чието игрище на Озлоер Щрасе тренират и футболистите на Херта. Понеже реномираният берлински клуб пренебрегва младежкия национален играч, той заминава през 1983 г. за Кьолн. Когато разделителната стена пада на 9 ноември 1989 г. берлинчанинът Хеслер наблюдава събитията само като телевизионен зрител. По-късно футболистът казва, че при подготовката за срещата с Уелс, в мислите си той през цялото време е бил в Берлин.

Той още ли е мислено в Берлин?

Положението за германския отбор преди мача е "всичко или нищо". Нужна е само победа. Уелсците отдавна са загубили шансове за класиране, те не чувстват психологически натиск и играят освободено. Голът на Алън след единадесет минути игра извежда островитяните напред в резултата. Четвърт час след това Руди Фьолер изравнява, но това не е достатъчно. Головото съотношение на почивката е 1:1. Хеслер е незабележим на игрището. Той още ли е мислено в Берлин?

Франц Бекенбауер го оставя в игра и, както почти винаги в ролята си на ръководител, "Кайзера" се оказва прав. Три минути са изминали от втората част. Пиер Литбарски, друг берлинчанин - роден е в Шьонеберг, центрира над главите на високите уелски защитници. Нисичкият Хеслер се домогва до топката и я праща с остър удар ниско по тревата в долния ъгъл на вратата на гостите за 2:1.

Томас Хеслер подарява на Германия участието на Мондиале'90 и така запазва титулярното си място в германската единадесеторка чак до финала с Аржентина, въпреки че това е по-трудно отколкото си мислите. Неговите конкуренти за изява в креативната полузащита са Уве Байн и Олаф Тон. Бекенбауер залага на Хеслер и се мотивира именно с важния гол. 2:1 срещу Уелс, шест дни след падането на Берлинската стена.