Нелсон Родригес, бразилски журналист и новелист:

Във футбола най-големият слепец е този, който вижда само топката.

неделя, 31 януари 2010 г.

Идеалният обрат

Наречете го "връщане в играта"! След 0:2 в първата среща и 1:3 на почивката в реванша публиката в Крефелд се надява само на достойно отпадане. Обаче се случва нещо съвсем различно. В една от най-вълнуващите срещи от историята на европейските футболни турнири...

Репортаж от мача

Това е сблъсък от класа. Братоубийствен дуел с трагичен губещ. Една вечер, влязла във футболната история. Западногерманският Байер Юрдинген среща източногерманския Динамо Дрезден. Да се отбележат 5 гола за 30 минути, така че да се продължи напред в европейски футболен турнир, е непосилна задача. Именно това обаче правят футболистите на Юрдинген, които създават прецедент в европейската история на най-популярния спорт през последните 30 години. Немалко от 18-те хиляди зрители по трибуните на крефелдския стадион поемат пътя към дома след последния съдийски сигнал за първото полувреме на мача на техния любим Байер Юрдинген срещу гостуващия гранд на ГДР Динамо Дрезден. Коментаторът на срещата по западногерманската телевизия ZDF Ролф Крамер кавалерски поздравява "братовчедите" за достигането им до полуфиналния кръг за КНК и им пожелава успех по-нататък.

След 0:2 в Дрезден и 1:3 след първото полувреме на реванша всяка надежда е изчезнала. През втората част обаче, за около четвърт час, се случва невъзможното. Функел вкарва дузпа в 58. минута, пет минути по-късно, след изпълнен пряк свободен удар от Гудмундсон, топката рикошира в Минге и влетява във вратата на Динамо. Следва нов гол на Волфганг Шефер в 66. минута. Головата серия в ущърб на дрезденци се корени в едно неразумно действие на техния наставник. След удобната преднина от първата част и в общия резултат, той вади от игра опитния титулярен вратар Якубовски и на негово място поставя младия нервак Йенс Раме с прозаичната цел "събиране на европейски опит". Когато обратът от 1:3 до 4:3 е вече факт в съзнанието на играчите на Динамо Дрезден бавно, но сигурно изплува неприятен спомен от миналата година. Тогава те неочаквано пропиляват аванса си от първия мач 3:0 срещу Рапид Виена и падат във втория двубой с 0:5, пропускайки класиране в следващия кръг на европейските футболни турнири!

Подобни психологически комплекси са чужди на долнорейнците от Юрдинген. След още 12 минути те нанасят своя съкрушаващ двоен удар в разстояние на 90 секунди. В 78. минута Клингер бележи извън границите на наказателното поле след самостоятелен пробив, топката се озовава в центъра на игрището само 10 секунди след попадението и при ново положение пред вратата на Динамо ударът с глава на Шефер спира в ръката на Дьорнер в непосредствена близост до голлинията. Волфганг Функел хладнокръвно реализира отсъдената дузпа - 6:3! Изправени до стената, саксонците от Динамо мобилизират последните си останали сили. Вратарят на домакините Фолак спасява три стопроцентови възможности само за една-единствена минута. Малко след това Шефер осъществява отлична солова акция, пробягва 80 (!) метра с топката през разредената защита на дрезденци, а ударът му първоначално е спасен от стража Раме, но коженото кълбо щастливо се връща към нападателя и той бележи за крайното 7:3.

Футболистите на Юрдинген отначало не успяват да проумеят какво всъщност се е случило: "В съблекалнята на полувремето си говорехме, че трябва да отпаднем с достойнство", споделя треньорът на Юрдинген Фелдкамп. Ръководството на домакините изобщо не е подготвено да празнува продължаване напред и масажистът на отбора е принуден да притича до близката до стадиона будка и да купи две каси бира. Смененият преди края на двубоя Гундмундсон също получава задача - той осигурява 6 бутилки шампанско. Оказва се, че гостите от Дрезден умеят да губят и техният наставник учтиво отговаря на всичките хапливи въпроси на западногерманските журналисти от пресконференцията. Някои злостни критици вероятно ще отбележат, че знаменитият обрат на Юрдинген не води до нищо значимо, защото тимът отпада на полуфинала от Атлетико Мадрид, а пък и нито Байер Юрдинген, нито Динамо Дрезден някога са принадлежали към най-добрите турнирни бойци на "стария континент", но вярвам, няма футболен естет, който да не си спомня с вълнение невероятния футболен спектакъл от 19 март 1986 г., оставил без дъх зрителите на Гротенбург-Щадион и тези пред телевизионните екрани. Така приключва "двегодишният полет" (думи на спортния журналист Улрих Хесе-Лихтенбергер) на крефелдския клуб в Европа.

Състави:

Байер 05 Юрдинген: Вернер Фолак, Матиас Хергет, Михаел Демген, Волфганг Функел, Вернер Бутгерайт, Рудолф Бомер, Хорст Файлцер, Фридхелм Функел, Франц Рашид, (52. Дитмар Клингер), Ларус Гудмундсон (72. Петер Лоонтийнс), Волфганг Шефер. Треньор: Карл-Хайнц Фелдкамп

Динамо Дрезден: Бернд Якубовски (46. Йенс Раме), Ханс-Юрген Дьорнер, Андреас Траутман, Матиас Дьошнер, Райнхард Хафнер, Ралф Минге, Йорг Щюбнер, Ханс-Уве Пилц, Улф Кирстен, Матиас Замер (28. Торстен Гючов), Франк Липман. Треньор: Клаус Замер
Кратка статистика:

0:1 Минге (1.), 1:1 В. Функел (13.), 1:2 Липман (35.), 1:3 Бомер (42., автогол), 2:3 В. Функел (58., дузпа), 3:3 Гудмундсон (63.), 4:3 Шефер (65.), 5:3 Клингер (78.), 6:3 В. Функел (79., дузпа), 7:3 Шефер (86.)

Съдия: Лайош Немет (Унгария)
Зрители: 18 000
Стадион: Гротенбург Крефелд
Дата: 19 март 1986 г.
Турнир: Купа на носителите на национални купи (1/4 финал)

Реакции:

"За този двубой ще се разказват легенди." (Коментатор на ZDF Ролф Крамер)

"Бяхме паднали безнадеждно на на земята." (Вернер Фолак)

"Това е като истинско чудо!" (Волфганг Функел)

"Мачът на живота ми." (Волфганг Функел)

"Вие ми се свят от щастие" (Волфганг Функел)

"Беше ми ясно още през паузата на мача, че отпадаме. Всички се съгласихме да обединим усилия за излизане с чест от ситуацията. Затова и заиграхме на по-високи обороти. Да не би да очаквате от мен да обясня футболното естество на това, което се случи през втората част?"(Треньорът на Байер Карлхайнц Фелдкамп)

"Когато отборът на един треньор води с 3:1 на почивката и е спечелил първия мач с 2:0, тогава крайният резултат е жесток за него." (Наставникът на Динамо Клаус Замер)